Andri has logged 332 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Small Axe

Small Axe

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fell in Love with a Girl

Fell in Love with a Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Father's Garden: The Love of My Parents

Father's Garden: The Love of My Parents

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quiz

Quiz

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
De Djess

De Djess

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Somebody

Somebody

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Madness in the Desert

Madness in the Desert

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Los Ángeles

Los Ángeles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry