Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Year Earth Changed

The Year Earth Changed

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm King Kong!: The Exploits of Merian C. Cooper

I'm King Kong!: The Exploits of Merian C. Cooper

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hiver rouge

Hiver rouge

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Aerial

The Aerial

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The ABC Murders

The ABC Murders

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside the Mind of Agatha Christie

Inside the Mind of Agatha Christie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Frame

The Frame

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien Code

Alien Code

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry