2019

andyh702 andyh702’s year in review

Highest rated films

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Jason Bourne

    ★★★

  • Next Gen

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

John Wick

Jun 7

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 27

Genres, countries & languages

Action
8 films
Adventure
6 films
Sci Fi
4 films
Thriller
4 films
Drama
3 films
Comedy
2 films
Fantasy
2 films
Animation
2 films
Crime
2 films
Family
1 film
USA
10 films
UK
5 films
Canada
2 films
China
2 films
Spain
1 film
Hungary
1 film
Germany
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
English
12 films
Russian
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Japanese
1 film
Hungarian
1 film
Czech
1 film
Dutch
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Star Wars: The Rise of Skywalker
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

An Inspector Calls
Average weighted rating:

3.5

Films andyh702 watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Spider-Man: Far from Home
  • Interstellar
  • Shazam!
  • Aquaman
  • John Wick: Chapter 2
  • Next Gen
  • Blade Runner 2049
  • Isle of Dogs
  • An Inspector Calls
  • Jason Bourne
  • John Wick

World map

Highly rated films andyh702 is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more