Highest rated films

  • Doctor Who: Revolution of the Daleks

    ★★★½

  • The Year Earth Changed

    ★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Matilda

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • After the Thin Man

    ★★★★

  • The Aerial

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • Rango

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★½

  • The Willoughbys

    ★★★½

  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans

    ★★★½

  • The First Great Train Robbery

    ★★★½

  • The Frame

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

After the Thin Man

Jan 1

Last Film

The Midnight Sky

May 2

Genres, countries & languages

Sci Fi
11 films
Comedy
11 films
Adventure
11 films
Action
9 films
Drama
9 films
Family
7 films
Animation
7 films
Fantasy
7 films
Crime
5 films
Documentary
5 films
USA
24 films
UK
9 films
Canada
3 films
France
2 films
India
1 film
China
1 film
Argentina
1 film
Japan
1 film
English
32 films
Spanish
3 films
French
2 films
Japanese
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 50

Watchlist

Stars

Crew & studios

andyh702’s most liked review

Alien Code

★★½

Goofy low-budget sci-fi movie. Lots of exposition, not much action. None of it really makes any sense, but it was kind of fun to watch.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Derek DelGaudio's In & of Itself
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Captain Marvel
Average weighted rating:

3.1

Most Obscure

Hiver rouge

Films andyh702 watched in 2021

  • The Midnight Sky
  • The Year Earth Changed
  • Bottle Rocket
  • I'm King Kong!: The Exploits of Merian C. Cooper
  • King Kong
  • Wonder Woman 1984
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Matilda
  • Hiver rouge
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Save Yourselves!
  • Mulan
  • The Aerial
  • The First Great Train Robbery
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Deadpool 2
  • Rango
  • Suicide Squad
  • Captain Marvel
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • The ABC Murders
  • Inside the Mind of Agatha Christie
  • Feels Good Man
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • The Frame
  • The Lady Vanishes
  • Alien Code
  • The Addams Family
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • Doctor Who: Revolution of the Daleks
  • The Willoughbys
  • After the Thin Man

World map

Highly rated films andyh702 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more