Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Return of Martin Guerre

The Return of Martin Guerre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Caro diario

Caro diario

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mo Amer: Mohammed in Texas

Mo Amer: Mohammed in Texas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Help

Help

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Freddie Mercury: The Final Act

Freddie Mercury: The Final Act

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Men Are Brothers - Blood of the Leopard

All Men Are Brothers - Blood of the Leopard

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coz Ov Moni

Coz Ov Moni

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry