Andy has logged 319 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fiore

Fiore

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alan Partridge: Why, When, Where, How And Whom?

Alan Partridge: Why, When, Where, How And Whom?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The River

The River

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal Buress: Animal Furnace

Hannibal Buress: Animal Furnace

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leatherface

Leatherface

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thief

The Thief

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Payback

Payback

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One of Us

One of Us

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Glory

Glory

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★
Read the review Edit this entry