Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
09
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry