angel has logged 44 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Raven

The Raven

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Happiness

Happiness

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
20
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
The Boss

The Boss

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
True Story

True Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Mulheres Alteradas

Mulheres Alteradas

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Lionheart

Lionheart

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
07
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Amnesiac

Amnesiac

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry