Sort by

AngelMonkey has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minion Scouts

Minion Scouts

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Super Gidget

Super Gidget

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wind

Wind

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bar

The Bar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Float

Float

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trip

The Trip

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawk the Slayer

Hawk the Slayer

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Erik the Viking

Erik the Viking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tunnel

The Tunnel

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry