Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Out Of My League

Out Of My League

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Edit this entry  
27
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry