Anna has logged 355 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★
Edit this entry  
16
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Endless Love

Endless Love

1981
×
★★
Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dames

Dames

1934
×
Read the review Edit this entry  
22
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry