Nico has logged 84 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ghostland

Ghostland

2018
×
Edit this entry  
04
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
04
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
Edit this entry  
04
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dying of Laughter

Dying of Laughter

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Mutant Action

Mutant Action

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Common Wealth

Common Wealth

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
Edit this entry  
18
Body Bags

Body Bags

1993
×
Edit this entry  
15
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
Edit this entry  
14
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
08
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
03
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Loft

Loft

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Leni

Leni

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
All My Friends Are Dead

All My Friends Are Dead

2020
×
Edit this entry  
25
Strange Voyage

Strange Voyage

1964
×
Edit this entry  
24
Death of Nintendo

Death of Nintendo

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Rise of the Synths

The Rise of the Synths

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Los visionadores

Los visionadores

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
14
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

2019
×
Edit this entry  
13
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Killers

The Killers

1964
×
Edit this entry  
06
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry