Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
Edit this entry  
18
Filipiñana

Filipiñana

2020
×
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
15
I'm Calling Your Father

I'm Calling Your Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
21
American Son

American Son

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Duck Season

Duck Season

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
Edit this entry  
13
My First Film

My First Film

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
Edit this entry  
03
Tower

Tower

2016
×
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Daughter from Danang

Daughter from Danang

2002
×
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
18
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
Read the review Edit this entry