Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Edit this entry  
27
Kids

Kids

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
98.12.28 Otokotachi no Wakare

98.12.28 Otokotachi no Wakare

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
04
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry