Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Edit this entry  
09
Tulpan

Tulpan

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Martin Margiela: In His Own Words

Martin Margiela: In His Own Words

2019
×
Edit this entry  
17
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
13
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
I-94

I-94

1974
×
★★
Edit this entry  
23
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★
Edit this entry  
17
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Edit this entry  
08
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★
Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

2019
×
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scum

Scum

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
Edit this entry  
15
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pitch

Pitch

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
The Papal Chase

The Papal Chase

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teenage Hooker Became Killing Machine

Teenage Hooker Became Killing Machine

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
Edit this entry  
06
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry