Boop has written 351 reviews for films during 2020.

  • Berserk

    Berserk

    ★★★★

    I want what Guts and Casca have, minus those last couple of episodes

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★½

    Thank god, no more of that civilization is good trash I’m sick of those endings. I’m hoping this film will propel Cartoon Saloon to being one of the great animation studios. That beautiful tapestry look sets this above anything from this year, stunning animation. 

    Ps Sean Bean stans, he doesn’t die in this one!

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    Gal Gadot and Chris Pine have such great chemistry that I wish that the whole movie was a slice of life one short story and I would love to see her and Kristen Wiig be gal pals and hang out (or all three of them be the thruple they were meant to be). That would’ve been nicer than this convoluted story that meant well but makes almost no sense. It just didn’t have the same spark as that first one.

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    Ironic how this beautiful film about living and experiencing life came out during this time. 

    But I also feel that the film is lacking a bit in some areas. It always felt close to getting me though never fully doing so. Some beats aren’t really long enough in my opinion and the ending was quite abrupt and not so satisfying. Though we see Joe experience life from a different perspective (literally) I never felt that we were really experiencing that…

  • Bungo Stray Dogs: Dead Apple

    Bungo Stray Dogs: Dead Apple

    ★★★½

    Love this funky Scooby Doo group

  • Given

    Given

    ★★★★

    I know the movie finna make me cry next year, I love these boys 🥺

  • Dorohedoro

    Dorohedoro

    ★★★★½

    Noi and Shin (mostly Noi) rot my brain... big lady, big arms, brain go brrrr

  • Great Pretender

    Great Pretender

    ★★★★

    These fuckin colors man... everyone and everything is so beautiful. Also a top tier dub

  • Soul Eater

    Soul Eater

    ★★★★½

    YOOOOO when’d they add Soul Eater to this??? Anyways GIVE US A SEASON 2

  • Vinland Saga

    Vinland Saga

    ★★★★½

    The first OP and the score are some of the best music I’ve heard from an anime. Top tier shit can’t wait for the second season

  • Canvas

    Canvas

    ★★★★

    Ouch...

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    To say that we will never get another Chadwick Boseman performance after receiving one of his best is truly saddening to say the least.