Boop has written 87 reviews for films rated ★★½ .

  • The Out-of-Towners

    The Out-of-Towners

    ★★½

    Jack Lemmon is typically great at playing neurotic characters that ultimately have heart, but the screenplay isn’t really doing him any favors. It’s got funny bits here and there but the main characters aren’t really likable in any way and Sandy Dennis isn’t given enough to make Gwen shine, which is unfortunate because she has really funny moments here and there. Only an hour and a half but it feels longer than it should.

  • Candyman

    Candyman

    ★★½

    Disappointed after waiting for a year. It’s gets very triggering towards the end (iykyk) by trying to make a specific statement that I personally do not think works. Unfortunate because it’s beautifully shot and clearly inspired by a lot of 70s horror in terms of cinematography. The actors were great but it’s a miss for me. I won’t spoil it but kinda don’t think this was really meant for black people. Hoping to see more from Nia DaCosta in the future though cause I think she has a great vision.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★½

    I really need Aaron Sorkin to stop doing what he thinks is directing. 

    Also Sacha Baron Cohen for best supporting actor? Really? If we’re treating this like a comedic performance at least give it to Jeremy Strong who was one of the few carrying this. Also Eddie Redmayne should just quietly go away.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★½

    Very conflicted. I mostly enjoyed this until the very end, which was quite triggering and left a very bad taste in my mouth. The acting was quite good but that ending is just gross. 

    Oh well, Bo Burnham was pretty so that sorta helped

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    Gal Gadot and Chris Pine have such great chemistry that I wish that the whole movie was a slice of life one short story and I would love to see her and Kristen Wiig be gal pals and hang out (or all three of them be the thruple they were meant to be). That would’ve been nicer than this convoluted story that meant well but makes almost no sense. It just didn’t have the same spark as that first one.

  • Midori

    Midori

    ★★½

    The visuals are great but... what the fuck... I mean what the actual fuck

  • Freaky

    Freaky

    ★★½

    I kinda think men shouldn’t write teenage girls ever. Those kills though were really great

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

    What I wouldn’t give to unsee Rudy Guliani’s gargoyle lookin ass

  • Mary Shelley's Frankenstein

    Mary Shelley's Frankenstein

    ★★½

    Robert is giving it his all but the best scene was when the monster is first born and DeNiro and Branagh are slipping in lube with no music playing, so many unnecessary cuts and the length of the scene itself. Unintentional comedic masterpiece

  • Morning Glory

    Morning Glory

    ★★½

    Possibly the stiffest Harrison Ford has been

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★½

    It’s fine

  • Kronk's New Groove

    Kronk's New Groove

    ★★½

    The first half is unnecessary, but when we got to the camp rivalry stuff and we see Kronk and Birdwell making bread together and the scene of them kneading the dough is framed as if Kronk was blowing her back out, that took me out!! That’s all I was thinking about through the duration of the movie!!