paul has logged 623 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Haircut

Haircut

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Edit this entry  
28
Coupling

Coupling

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Pursuit of Sacredness

Pursuit of Sacredness

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Piece Mandala/End War

Piece Mandala/End War

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Contemplation of the Rose

Contemplation of the Rose

1973
×
★★
Edit this entry  
27
Object Lessons, or: What Happened Whitsunday

Object Lessons, or: What Happened Whitsunday

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★
Edit this entry  
25
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Book of Saints of Eternal Rome

Book of Saints of Eternal Rome

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creation

Creation

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Made Manifest

Made Manifest

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
An Architecture of Desire

An Architecture of Desire

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Matrix

Matrix

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Metonic Cycles

Metonic Cycles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dei

Dei

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Excavation

Excavation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
humming, fast and slow

humming, fast and slow

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Razor Blades

Razor Blades

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Room of Chromatic Mystery

The Room of Chromatic Mystery

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Hummer Time

It's Hummer Time

1950
×
★★★
Edit this entry  
09
Metanomen

Metanomen

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ice

Ice

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waterwork

Waterwork

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
My Mountain Song 27

My Mountain Song 27

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coronation

Coronation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★½
Edit this entry  
06
SCRUMBLED

SCRUMBLED

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
s01e03

s01e03

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Flying Over Brooklyn

Flying Over Brooklyn

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Form Phases I

Form Phases I

1952
×
★★
Edit this entry  
05
Recreation

Recreation

1956
×
★★★
Edit this entry