paul has logged 46 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
High School

High School

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fausta

Fausta

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★
Edit this entry  
25
The Way Back

The Way Back

2020
×
Edit this entry  
25
Seminole

Seminole

1953
×
★★
Edit this entry  
24
Escape

Escape

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Shift

Shift

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Wasteland No. 2: Hardy, Hearty

Wasteland No. 2: Hardy, Hearty

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flo Rounds a Corner

Flo Rounds a Corner

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Low Storm

The Low Storm

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★½
Edit this entry  
18
Artmatic

Artmatic

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Allegoria

Allegoria

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clara's Heart

Clara's Heart

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Marquis de Sade’s Prosperities of Vice

Marquis de Sade’s Prosperities of Vice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dallos Special

Dallos Special

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Variations

Variations

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aubade

Aubade

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grosse fatigue

Grosse fatigue

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Oona's Veil

Oona's Veil

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Siberia

Siberia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Panoramas of the Moving Image: Mechanical Slides and Dissolving Views from Nineteenth-Century Magic Lantern Shows

Panoramas of the Moving Image: Mechanical Slides and Dissolving Views from Nineteenth-Century Magic Lantern Shows

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Side/Walk/Shuttle

Side/Walk/Shuttle

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Table

Table

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Modern Navigation

Modern Navigation

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Greene Street

Greene Street

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Noon Time Activities

Noon Time Activities

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Workers Leaving the Factory (after Lumière)

Workers Leaving the Factory (after Lumière)

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Essex Street Market

Essex Street Market

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
5/62: People Looking out of the Window, Trash, etc.

5/62: People Looking out of the Window, Trash, etc.

1962
×
★★½
Edit this entry  
08
4/61: Walls Pos.-Neg. and Way

4/61: Walls Pos.-Neg. and Way

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
3/60: Trees in Autumn

3/60: Trees in Autumn

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
2/60: 48 Heads from the Szondi-Test

2/60: 48 Heads from the Szondi-Test

1960
×
★★½
Edit this entry  
08
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★½
Edit this entry  
01
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry