paul has logged 70 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dallas 362

Dallas 362

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Emergence Collapse

Emergence Collapse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Galaxie

Galaxie

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Something Different

Something Different

1963
×
★★★
Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Mold FX

Mold FX

1980
×
★★½
Edit this entry  
23
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
From the Journals of Jean Seberg

From the Journals of Jean Seberg

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★
Edit this entry  
16
A Family Gathering

A Family Gathering

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
Edit this entry  
16
Cantico

Cantico

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Loom

The Loom

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Mankind

Mankind

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Gondola Eye

The Gondola Eye

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apalachee

Apalachee

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cat of the Worm's Green Realm

The Cat of the Worm's Green Realm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
How Can We Tell the Dancer from the Dance

How Can We Tell the Dancer from the Dance

1968
×
★★½
Edit this entry  
15
Chumlum

Chumlum

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No. 14: Late Superimpositions

No. 14: Late Superimpositions

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
Reel 5347

Reel 5347

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sad Gadolf

Sad Gadolf

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Das Purpurmeer

Das Purpurmeer

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Entourage

Entourage

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★½
Edit this entry  
14
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★½
Edit this entry  
14
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★
Edit this entry  
14
Cop Secret

Cop Secret

2021
×
★½
Edit this entry  
13
The Sunset Special

The Sunset Special

×
★★★
Edit this entry  
13
Squish!

Squish!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Heliography

Heliography

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Entourage

Entourage

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The River

The River

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Form Phases III

Form Phases III

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
Generations

Generations

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
VIDA

VIDA

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★½
Edit this entry