ApertureOfDoom has logged 36 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Buffalo

American Buffalo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rudo & Cursi

Rudo & Cursi

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Promise

The Promise

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lower City

Lower City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Telling Lies in America

Telling Lies in America

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cries in the Night

Cries in the Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eric Clapton: Life in 12 Bars

Eric Clapton: Life in 12 Bars

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hell

Hell

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vodka Lemon

Vodka Lemon

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dangerous Voyage

Dangerous Voyage

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Provincia violenta

Provincia violenta

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bombón el perro

Bombón el perro

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
1-900

1-900

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Blood Beast

Night of the Blood Beast

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blind Date

Blind Date

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry