• Macbeth

    Macbeth

    ★★★★½

    Was ist Macbeth?
    Macbeth ist wie Braveheart und 300, einfach mit mehr Dialogen als Gemetzel. Aber ist er deshalb schlechter? Nein! Obwohl er sich in die länge zieht, ist Macbeth einfach nur episch.

    Die erste Szene ist schon grandios. Männer, bereit für die Schlacht, bereit für den Tod, stehen Ihrem Feinde gegenüber. Auge um Auge, Zahn um Zahn. Die Schlacht erinnert mehr an ein Gemälde, als an einen Film.

    Michael Fassbender und Marion Cotillard glänzen in Ihren Rollen. Fassbender spielt…

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★½

    Some good scenes, but kinda boring.
    I think I'm not a fan of Kaijus....
    Kong for the win!

    Godzilla ain't got shit on me!
    -Kong

  • The White Ribbon

    The White Ribbon

    ★★★★½

    Das Weisse Band von Michael Haneke ist schwere Kost. Richtig schwere Kost. Man braucht Zeit, um in die Geschichte einzutauchen. Wenn man sich aber dann einlässt, zieht der Film einen wirklich in den Bann. Wunderschön aber traurig. Der Film zeigt, dass man kein Blut braucht, um Gewalt darzustellen.
    Nichts ist künstlich... weder die Gewalt, noch die Dramaturgie.
    Nicht für jedermann, sollte es aber sein.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★

    I've seen this Movie before Taxi Driver. Some would call it "The Taxi Driver of the 21st Century". And after seeing Taxi Driver, I can confirm that this Movie really is like the modern Taxi Driver. Well, they are both really strange and they're not my favorites. And I still like You Were Never Really Here better than Taxi Driver.

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★★

    This Movie is pure magic!!! The beginning was okay but after every minute it gets better. V is one of the greatest Protagonists of all Time.
    Goosebumps all over my skin.

  • The Devil's Advocate

    The Devil's Advocate

    ★★★★

    👆 Al Pacino is losing his shit in this Movie.
    The Devil's Advocate is a good and thrilling Movie starring Keanu Reeves, Charlize Theron and Al Pacino. The Effects aren't that great but if you forget about that, it's a really fantastic Movie.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★

    Star Wars.... everybody has heard about Star Wars. And everybody has heard about the First Movie from 1977. It's not the best in its series, but quite enjoyable. There are some really cool scenes. I love the Characters and also the Score. This beautiful made Movie is such a good Classic. It's a Must See Movie.

  • The Running Man

    The Running Man

    ½

    Some weird stuff happens here. The only good Scene is when Arnold says "I'll be back." and I was like "Holy Shit! This is from Terminator!". They could have made a (really) short Movie only with this Scene and I would give it a five star rating. But they made a whole Movie and now it only deserves an half star. Let's just say that wasn't for me.

  • Legend

    Legend

    ★★★★

    Legend is a Crime Movie about the Kray Twins. The Cast includes Tom Hardy as Reggie Kray and Tom Hardy as Ronald Kray.....wait....THERE ARE TWO TOM HARDY IN ONE MOVIE! The Movie was great, but Tom Hardy made the Movie even better. The Bar Fight Scene was f***ing amazing. A proper Movie with some proper acting skills!

  • Lucky Number Slevin

    Lucky Number Slevin

    ★★★★½

    Lucky Number Slevin is a cool and funny Movie with a good story and some cool Characters. I liked the style and Bruce Willis really steals the show.

  • Stranger Than Fiction

    Stranger Than Fiction

    ★★★★½

    This Movie falls in the same Category as The Truman Show and Groundhog Day.
    Stranger than Fiction is a "Comedy" that is more Drama than Comedy. And in terms of Drama, it is the best of the three Movies.

    Will Ferrell is a funny Dude and I liked his Movies before this one, but this Movie just made him a funny AND good Actor. I hope, there are more roles with him, that are so good.

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★★★

    This Movie isn't about war.
    This Movie is about a guy whose drug is war.

    It wasn't as good as I thought it would be. But after watching this, it felt like an Anti-War-and-Drug-Movie.