Arantxa has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hamster Hell

Hamster Hell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
The Man Without Gravity

The Man Without Gravity

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brené Brown: The Call to Courage

Brené Brown: The Call to Courage

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
If Only

If Only

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
4 Kings

4 Kings

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry