• Tango & Cash

    ★★★½

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★½

  • All Dogs Go to Heaven

  • The Little Mermaid

  • Manhunt: Search for the Night Stalker

  • A Grand Day Out

  • Look Who's Talking

  • Knick Knack

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Creature Comforts

  • Batman

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

  • Heathers

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★★½

  • The Land Before Time

  • Child's Play

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Clean and Sober

  • Tin Toy

  • Die Hard

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Big

  • My Neighbor Totoro

  • Johnny Be Good

  • Beetlejuice

  • Hairspray

  • Throw Momma From the Train

  • Planes, Trains and Automobiles

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • The Pick-up Artist

  • Dirty Dancing

  • Predator

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

  • Law of Desire

    ★★★½

  • An American Tail

  • The Fly

    ★★★★½

  • Stand by Me

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Top Gun

  • Portrait of a Lazy Woman

    ★★★½

  • Care Bears Movie II: A New Generation

  • Pretty in Pink

  • The Color Purple

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

  • Teen Wolf

  • Pee-wee's Big Adventure

  • Back to the Future

  • Subway

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • They Don't Cut the Grass Anymore

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • The Terminator

  • Cloak & Dagger

    ★★★½

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Sixteen Candles

  • Voyage to Cythera

    ★★★½

  • Splash

  • Footloose

  • Scarface

  • Twilight Zone: The Movie

  • The Outsiders

    ★★★★

  • Quartet for the End of Time

  • Sophie's Choice

    ★★★½

  • Vincent

  • The Thing