adrian ☭ has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jean Cocteau Addresses the Year 2000

Jean Cocteau Addresses the Year 2000

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
★★
Edit this entry  
11
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Man Named Rocca

A Man Named Rocca

1961
×
Edit this entry  
01
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★½
Edit this entry  
12
One Trick Pony

One Trick Pony

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cat Stevens: Majikat

Cat Stevens: Majikat

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who's That Girl

Who's That Girl

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Breakfast of Champions

Breakfast of Champions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry