adrian ☭ has logged 16 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry