• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Marriage Story

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Insomnia

    ★★★

  • Memento

    ★★★½

  • Following

    ★★½

  • Local Hero

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Star Wars

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★