arshia has logged 35 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Hysterical Girl

Hysterical Girl

2020
×
Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Switch

The Switch

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
★★★½
Edit this entry