Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pink Panther 2

The Pink Panther 2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Till Death

Till Death

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry