emma has logged 54 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Girl

Girl

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Epic

Epic

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Every Day

Every Day

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Extremis

Extremis

2016
×
Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2000
×
★★
Edit this entry