• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Ariana Grande calling Leonardo DiCaprio and old fuck is peak cinema

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    Save the best for last... Yeah, that's no better way of ending 2020 with one of the best films i've seen this year. Not only i watched this coincidentally with the legalization of abortion in Argentina, which made the timing even better, but made me reflect as man by putting me in the shoes of a woman. It's a pretty good film that a lot is spoken with very little dialogue, what makes the heavier scenes hit much harder. It probably won't go to the Oscars, but i expect to get some recognition at smaller awards.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    This being Pete Docter's fourth film in the director's chair, I now understand a little more about his way of telling stories. There are always two characters with many differences between them, but throughout the narrative they learn from each other and find parts of themselves that had disappeared. Monsters Inc. have that, Up also and mainly Inside Out, which brings similarities in structure with Soul. In addition to these similar aspects to his other films, the feature in question…

  • Where Is My Friend's House?

    Where Is My Friend's House?

    ★★★★

    My second experience with Abbas Kiarostami and i can already tell you his slowly becoming one of my favorites (but i need to see more of him). His simplistic style and very straightforward way of telling a story probably tricks a lot of people, because underneath there's a lot to dig in. Plotwise there's nothing groundbreaking and on this way the film becomes pretty accessible to any age. But the heart truly belongs to the little details and quick dialogues…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

    Probably the best piece of media this year that captures the feeling of living 2020.

    And at the same time is this movie strength and weakness, because comparing to the original, that has a timeless approach, this one will get older much much faster. Not only that, but the sequel get's more story focus and is not as subtle regarding to political criticism. All those factors aren't necessarily a bad thing, but it brings the movie down from its full…

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★★

    A hidden gem on Tarantino's filmography. As it was released in 2007 as part of a double film called Grindhouse, which joined a shorter version of this film and Planet Terror, Death Proof has always been seen as the dark horse of Tarantino. There's really no structure, no emocional punch or anything resembling character development, and that's what i loved about it. Is literally a movie that gives zero fuck for 2 hours and it's always aware of it's goofiness.…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    Really hard to form an definitive opinion about this one right now. All that i can warn you is this is way more in line with Synecdoche, New York than Kaufman's other more accessible works.

    But what have i liked? The dialogues and overall mood is the standout for me. Most of the runtime passes inside a car and addresses numerous conversations between the main couple about... almost everything you can imagine. And on that path the exchanges, interruptions, the…

  • An American in Paris

    An American in Paris

    ★★★★

    Gene Kelly's ass really makes me question my sexuality

  • Army of Darkness

    Army of Darkness

    ★★★½

    Give me some sugar, baby

    Sam Raimi convinced a studio to make whatever the fucked he wanted and we got this movie. It's fun, but if it wasn't for him and Bruce Campbell charisma, Army of Darkness woudn't work. It's the weakest of the trilogy in terms of writing, but in the action department is the best one.

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★½

    I just want to note that I enjoy a lot films that passes within a day. Since Do the right thing, Superbad, 12 angry men and the list goes on ... There's a feeling of being immersed in the film with the character, because rarely has a time jump. Each scene begins right after the end of the previous one, which makes us feel every minute of the story.

    So After Hours, before I watched it, called my attention for…

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ★★★★½

    A perfect example of what looks like bad writing by making characters make stupid decisions, but when you see through their perspectives the writing makes a lot of sense. Very impressive debut by the Coen brothers, that might actually be one of their best.

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★★

    I hate this. Not because it's bad (actually is on the contrary), but for the reason i felt stabbed every 5 minutes. This film shows the horror of war like many others and doesn't bring anything really new to table. The thing is that you feel attached to the characters, even knowing what's going to happen by the end. And at the department of making you extremely sad, Grave of the fireflies accomplishes every beat by combining the story with beautiful images and a touching musical score.

    Now i need to take a headache medicine.