Arthur has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
Edit this entry  
16
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
16
Antonio One Two Three

Antonio One Two Three

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Malina

Malina

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eerie

Eerie

2018
×
Edit this entry  
21
Maestà, The Passion of the Christ

Maestà, The Passion of the Christ

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Found Memories

Found Memories

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eager

Eager

2014
×
Edit this entry  
12
The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

1907
×
Edit this entry  
01
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★½
Edit this entry  
01
Les Hautes solitudes

Les Hautes solitudes

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
28
Good Night, Dear

Good Night, Dear

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
Brasil

Brasil

1981
×
Edit this entry  
28
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1897
×
Edit this entry  
25
Screen Test: Nico

Screen Test: Nico

1966
×
Edit this entry  
25
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
66 Scenes from America

66 Scenes from America

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Body Electric

Body Electric

2017
×
½
Edit this entry  
22
Wind

Wind

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Apiyemiyekî?

Apiyemiyekî?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Don Giovanni

Don Giovanni

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nocturnal Butterflies

Nocturnal Butterflies

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Nocturnal Butterfly

Nocturnal Butterfly

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Last Year When the Train Passed By

Last Year When the Train Passed By

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

2004
×
Edit this entry  
29
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Edit this entry  
14
Echo

Echo

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bug Crawls

Bug Crawls

2007
×
Edit this entry  
03
Junji Ito Collection

Junji Ito Collection

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
30
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
Edit this entry