Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dreyfus Affair

The Dreyfus Affair

1899
×
Edit this entry  
09
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
French Fried Vacation 2

French Fried Vacation 2

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
03
Hot Water

Hot Water

1924
×
Edit this entry  
03
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Surprise Attack on a House at Daybreak

Surprise Attack on a House at Daybreak

1898
×
Edit this entry  
02
Oil Gush Fire in Bibiheybat

Oil Gush Fire in Bibiheybat

1898
×
Edit this entry  
02
Disappearing Act

Disappearing Act

1898
×
Edit this entry  
02
The Turn-of-the-Century Blind Man

The Turn-of-the-Century Blind Man

1898
×
Edit this entry  
02
Come Along, Do!

Come Along, Do!

1898
×
Edit this entry  
02
The Cavalier's Dream

The Cavalier's Dream

1898
×
Edit this entry  
29
Bocal aux poissons-rouges

Bocal aux poissons-rouges

1897
×
Edit this entry  
29
The Corbett-Fitzsimmons Fight

The Corbett-Fitzsimmons Fight

1897
×
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
Edit this entry  
26
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lesego's Story

Lesego's Story

2012
×
Edit this entry  
24
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
24
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out 1

Out 1

1971
×
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Budapest, Closed City

Budapest, Closed City

2021
×
Edit this entry  
20
Let There Be Colour

Let There Be Colour

2020
×
Edit this entry  
20
The Extinction of Fireflies

The Extinction of Fireflies

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry