• Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★★

    for many years as a child and teenager i was desperately afraid to live. literally just to go and be a person in the world, to have an identity and to feel. sure i had a lot of energy and i loved to draw, make up stories and act them out with my friends, but it was all a way to avoid having to live in my own skin, with my own thoughts and feelings. i suppressed any negative emotion…

  • Lingua Franca

    Lingua Franca

    the way some of us are made to choose between evils constantly, the lack of safe options and yet their strength to muddle through it all. the way olivia faces immense and fearful challenges every minute and meets them as bravely as humanly possible. and the way she's still looked down upon. it hurts!!!!!! still, rather than feeling completely depressed about everything ever after this I can't help but feel empowered by the fact that this story is being told,…

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    This is literally what i go through every morning 2 seconds after waking up

  • Shadows

    Shadows

    ★★★★★

    i feel wholeeeeee

  • Edge of the City

    Edge of the City

    ★★★★★

    me seeing axel do everything wrong: hes just like me

  • Venom

    Venom

    ★★½

    felt

  • High School Musical 2

    High School Musical 2

    ★★★★★

    if you dont sing bet on it with every fibre of your being are you even alive

  • High School Musical

    High School Musical

    ★★★★

    WE'RE ALL IN THIS TOGETHER ONCE WE KNOW THAT WE ARE WE'RE ALL STARS

  • Satantango

    Satantango

    ★★★★½

    one of the best looking movies ive seen it's pure serotonin to meeeeeee

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    was gonna go on ao3 to find certain fanfics but wisely stopped myself just like i shouldve done before watching this

  • Us

    Us

    disclaimer i didnt finish this because im a coward!! good movie tho

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    you ever think about how a movie as disturbing and emotionally draining as a woman under the influence can make me feel this much love. and not just feel it but experience and appreciate it. like damn that's real that's what i live for. i didn't go there but i go here now