Ashwin has logged 669 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burning Ghost

Burning Ghost

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elippathayam

Elippathayam

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry