Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mike Nichols: An American Master

Mike Nichols: An American Master

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Life Under Water

Life Under Water

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unzipped

Unzipped

1995
×
Read the review Edit this entry  
09
Luv

Luv

1967
×
Read the review Edit this entry  
08
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Impromptu

Impromptu

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
Read the review Edit this entry  
04
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Elaine Stritch: Shoot Me

Elaine Stritch: Shoot Me

2013
×
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Read prior review Edit this entry  
27
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read prior review Edit this entry  
22
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Book Club

Book Club

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
13
Serendipity

Serendipity

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Dawn to Dust

Like Dawn to Dust

1983
×
Edit this entry  
03
K3 (Les femmes)

K3 (Les femmes)

2003
×
Edit this entry  
03
Report

Report

1967
×
Edit this entry  
03
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
Edit this entry  
01
Rabid

Rabid

1977
×
Edit this entry  
29
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry