hannah has logged 172 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
19
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Edit this entry  
16
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
06
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Story of Children and Film

A Story of Children and Film

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
Edit this entry  
17
Death Comes to Pemberley

Death Comes to Pemberley

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry