Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Veronica

Veronica

2017
×
Edit this entry  
05
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

2013
×
½
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
19
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★
Edit this entry  
15
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
23
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
Edit this entry  
16
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Edit this entry  
16
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
16
Yes Man

Yes Man

2008
×
Edit this entry  
15
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sibel

Sibel

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Misadventures of Rick and Morty

The Misadventures of Rick and Morty

2015
×
Edit this entry  
11
Bushworld Adventures

Bushworld Adventures

2018
×
Edit this entry  
11
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Purge

The Purge

2013
×
½
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry