Ayush has logged 187 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nichijou: My Ordinary Life

Nichijou: My Ordinary Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After The Disaster: Stories from The Tsunami

After The Disaster: Stories from The Tsunami

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mozart, Wien & Elvis

Mozart, Wien & Elvis

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Great Teacher Onizuka

Great Teacher Onizuka

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind in the Trees

Wind in the Trees

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dutchman

Dutchman

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Los

Los

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Edit this entry