Ross has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Level Sixteen

Level Sixteen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry