Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
07
Aftermath

Aftermath

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Edit this entry  
01
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Edit this entry  
31
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Baggio: The Divine Ponytail

Baggio: The Divine Ponytail

2021
×
★½
Edit this entry  
04
Sweet & Sour

Sweet & Sour

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Box

The Box

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★½
Edit this entry  
30
The Box

The Box

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Double Patty

Double Patty

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Soul

The Soul

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
09
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★½
Edit this entry