• Sweet & Sour

    Sweet & Sour

    ★★

    what?????

  • The Box

    The Box

    ★★★★★

    chanyeol gets 5 stars because i said so

  • Mank

    Mank

    ★★

    amanda seyfried is so pretty and then BOOM everything else about the movie is just boring as hell

  • Double Patty

    Double Patty

    come disse donna rosa: le emozioni, l'arte, il racconto di una storia.. dov'è? dov'è?

  • Ride or Die

    Ride or Die

    sapphic kiko mizuhara is all i've ever wanted in life but i should've stopped being excited about it when i learned that the director was a man

  • Rose Island

    Rose Island

    ★★★½

    seokmin che dice lasagna *accento bolognese*

  • Happy Old Year

    Happy Old Year

    ★★★★

    who would have thought that the simple act of throwing things could turn out to be a story about moving on and letting go? i see a lot of myself in jean. i loved that she is a character that isn't really “likeable”, all her suffering, heartbreak and longing are hidden under her poker face. i liked the fact that her actions aren't justified and the focus throughout the movie is on how she deals with the consequences; loss & pain. despite its semplicity, it hits real hard. also, literally every shot is flawless. i seriously have to check out more of nawapol thamrongrattanarit's work

  • Mary Is Happy, Mary Is Happy.

    Mary Is Happy, Mary Is Happy.

    ★★★★½

    mary holding a cigarette in her hand & dramatically pretending to be in a wong kar-wai movie.. yup thats me

  • Little Forest

    Little Forest

    ★★★½

    kim taeri has a cute dog, cooks and eats for a year in the countryside. such a healing movie 🥺 do NOT watch this on an empty stomach!!!!!

  • Microhabitat

    Microhabitat

    ★★★★★

    Cigarettes, whiskey and you. That's my only relief, you know that.

    when prices go up, miso has to choose between having a roof over her head and the few things in life that bring her happiness. it's the dilemma that so many young people are forced into: do you want to be happy or live a secure but unsatisfying life? miso chooses her precious smokes & glasses of whiskey, while her old friends have chosen the opposite path. the movie doesn't…

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    me whispering “My Tamako. My Sookhee.” to myself like a prayer

  • Deadly Illusions

    Deadly Illusions

    ½

    probably the worst shit netflix ever came out with