emmi has logged 129 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adult World

Adult World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notes for My Son

Notes for My Son

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry