abi has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
Edit this entry  
07
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Married

Just Married

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Being Julia

Being Julia

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
Read the review Edit this entry