• Dune

    Dune

    ★★★★½

    seen that shit in imax!! the bagpipes ily

  • Something Borrowed

    Something Borrowed

    ★½

    just surreal. i felt insane watching this

  • Original Cast Album: Company

    Original Cast Album: Company

    ★★★★★

    singing an into the woods medley in high school choir junior year for a concert and obnoxious ass michael stokes approving of the line “sharing little … kinks together” that the adult choir sang in their company medley -> pbs filming of the raul esparza company revival -> documentary now! co-op -> finally the original thing
    it’s been a journey my little young heart is very sad

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★★½

    WHY HAVENT I SEEN THIS BEFORE!!!!!!!!!!! PRECIOUS!!!! cameron diaz’s acting is questionable but i’ll overlook it. also her character doesnt have much going on so thats fine. anyway whatever i love love love love love love. and imogen heap should be in every movie soundtrack

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    corny and confused!!! lin manuel go AWAY. yeah andrew acted his face off. i also appreciate vanessa hudgens’s puffy 90s hair even tho i dont really appreciate her actual presence in the movie. slick and annoying idk. also was gonna complain abt the music being not good which i guess is still legitimate even tho lin didnt do that part so i cant blame him

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

    taylor is crazy and talented do not mess with her!!!!! she will uncannily recreate your three month relationship!!!! and it will be good!!!!!!!!
    also i miss dylan o’brien put him in everything again

  • Love Hard

    Love Hard

    ★★★½

    why yes i will watch almost any netflix rom com the day it’s released! but seeing 30 year olds on dating apps has me so stressed i’m so sorry guys it must be so dark out there
    also i’ve seen most of silicon valley at this point and seeing jian-yang as a love interest was refreshing and good and fun. jimmy o. yang is talented!!

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

    i just…. love it so much. thats how u tell a story

  • The Purge

    The Purge

    ★★★½

    there were some concepts there! but goofy ass characters. also tight storyline god bless thank u

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

    my heart did soar during the style boyz’ poppies performance
    edit: dammit i’ll give it an extra star the cast is insane and yeah the songs are so good. just hit too close to home after earnestly seeing the justin bieber movie AND the one direction movie in theatres

  • Closer

    Closer

    ★★★½

    hot people lying!
    thanks p!atd and tumblr for burning this movie into me for the rest of my life
    definitely feels like a play. relationships are hard people are goofy idk. baby man jude law

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    everybody made fun of me bc i can’t help my deep attraction to jack nicholson no matter what movie he’s in