Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alamar

Alamar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
30
Altitude Zero

Altitude Zero

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
30
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
My Family

My Family

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Liberator

The Liberator

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Camila

Camila

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
25
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry