Erik [Auk] has logged 390 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Edit this entry  
18
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Equals

Equals

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry