_ has logged 655 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Last Look at..

A Last Look at..

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fairouz

Fairouz

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Baal

Baal

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Au Hasard Bresson

Au Hasard Bresson

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Making Taxi Driver

Making Taxi Driver

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Peach Thief

The Peach Thief

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Andrei Tarkovsky: A Poet in the Cinema

Andrei Tarkovsky: A Poet in the Cinema

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Presence of a Clown

In the Presence of a Clown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Edit this entry  
12
Ema

Ema

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★
Edit this entry  
08
Extra Footage

Extra Footage

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
From the City of Lodz

From the City of Lodz

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Was a Soldier

I Was a Soldier

1971
×
Edit this entry  
05
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
01
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
01
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
Slate

Slate

1976
×
Edit this entry  
01
Factory

Factory

1971
×
Edit this entry