Aliza has logged 405 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Life in Pink

My Life in Pink

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fire

Fire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lianna

Lianna

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry