eliot has logged 449 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★½
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Edit this entry  
04
Stardust

Stardust

2007
×
★★
Edit this entry  
04
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★★
Edit this entry  
15
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Edit this entry  
13
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry